Грантові можливості

На сьогодні в Україні діє близько 350 тис. підприємств, але в грантових програмах беруть участь не більше 5 тисяч (зокрема, близько 1000 – у програмі Horizon 2020).

Українські компанії мають дуже великий потенціал, але бояться його продемонструвати. Хоча ще більший страх для підприємця – це страх поразки. Так, стовідсоткової гарантії отримання грантових коштів не дасть ніхто, але спробувати варто. Всі ми вчимось за методом «спроб та помилок», а участь у грантовому конкурсі – це неоціненний досвід, що дозволить визначити свої потреби, збагнути сучасні бізнес-тренди і запити соціуму.

І для того, щоб полегшити розуміння специфіки роботи з грантами, надаємо декілька порад:

 • Спершу проект, далі – пошук гранту. Зазвичай, більшість грантових програм мають дуже обмежений період дії, і якщо Ви не маєте проекту, то буде дуже складно написати якісну грантову заявку.
 • Вичитка абсолютно ВСІХ умов. Іноді можна пропустити дуже важливі деталі, через які Ви втратите шанс на отримання гранту. І якщо після опрацювання умов грантового конкурсу у Вас все ще залишились питання, то у кожної грантової програми є координатор – не бійтесь задати йому питання.
 • Важливі моменти, які треба врахувати при написанні заявки: соціальна значущість проекту, інноваційність, гендерна рівність тощо.
 • Співфінансування. Більшість фондів надають кошти не на весь проект, а фінансують лише його частину. Тому будьте готові до того, що близько 10-20%, а то й 50% від суми проекту (залежно від програми) треба буде профінансувати за рахунок компанії або третіх сторін. Також, враховуйте й те, що часто фонди не фінансують будівництво та придбання основних засобів.
 • Документи. Особливу увагу зверніть на перелік необхідних документів, які вимагаються відповідно до умов грантового конкурсу. Врахуйте, що в межах ряду програм  потрібна реєстрація на онлайн-порталі чи у міжнародних базах даних. Якщо проект перевищує певну суму витрат, то грантодавець вимагатиме проведення зовнішнього аудиту.
 •  І найголовніше – не бійтесь хоча б спробувати. Навіть якщо не вийде з першого разу, деякі фонди дозволяють подати заявку ще раз… І ще раз… А ще є інші фонди, тому не зупиняйтесь.

Програми фінансової підтримки інноваційної діяльності:

«Horizon 2020» - найбільша в історії Європейського Союзу програма, спрямована на фінансування досліджень та інновацій, із загальним бюджетом близько 80 млрд. євро, розрахованим на сім років ( з 2014 по 2020 роки).
Дізнатися більше

COSME — одна з ключових програм Євросоюзу з бюджетом 2,3 млрд. євро, яка розрахована на період з 2014 до 2020 року та спрямована на створення сприятливих умов для розвитку малого та середнього бізнесу (МСБ).
Дізнатися більше

Програма транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020, що фінансується Європейським Союзом в рамках Європейського інструменту сусідства, із бюджетом близько 60 тис. євро.
Дізнатися більше

У рамках Проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» («Агросільрозвиток») надається 15 грантів на загальну суму близько 9,45 млн. гривень.
Сторінка Facebook
Дізнатися більше на USAID

Міжнародна європейська інноваційна науково-технічна програма «EUREKA», сприяє інноваційному підприємництву між малими та великими підприємствами, науково-дослідними інститутами та університетами. Інвестовано більш ніж 37 млрд.евро.
Дізнатися більше на: «EUREKA», Міністерство освіти і науки України

ПРООН є глобальною установою ООН в області розвитку, надає підтримку Україні в її зусиллях щодо викорінення бідності, підвищення потенціалу населення, забезпечення рівного доступу до результатів розвитку.
Дізнатися більше

ЮНІДО - Організація Об'єднаних Націй з промислового розвитку -  спеціалізована установа, основна мета якої - сприяння і прискорення промислового розвитку, надання допомоги для розбудови та модернізації промисловості, сприяння впровадженню промислових технологій, спрямованих на повне використання потенційних природних та людських ресурсів.
Дізнатися більше

ЄБРР пропонує гранти малим і середнім підприємствам для зростання їхнього бізнесу, допомагає залучати висококваліфікованих консультантів, здатних якісно трансформувати їх бізнес, і надає гранти для часткової оплати послуг консультантів. Грант на проект, що становить від 25% до 75% вартості консалтингових послуг, не перевищує 10 000 євро.
Дізнатися більше

Ініціатива Європейського Союзу  «EU4Business» пропонує допомогу малим та середнім підприємствам (МСП) в регіоні Східного партнерства ЄС (фінансування, підтримка та навчання). Загальний активний портфель підтримки ЄС у рамках даної ініціативи становить майже 320 млн євро
Дізнатися більше

Програма для управлінських кадрів сфери підприємництва України (Fit for partnership with Germany) (GIZ). Програма дає змогу українським підприємцям та менеджерам підвищувати професійну кваліфікацію в сфері ведення бізнесу, набувати нові компетенції для ведення зовнішньоекономічної діяльності, встановлювати ділові контакти з німецькими та іншими іноземними партнерами та сприяти просуванню української продукції та послуг на міжнародних ринках.
Дізнатися більше

Unlimit Ukraine by EBA - проект, який ініціювала Європейська Бізнес Асоціація для того, аби дати поштовх до зростання та розвитку малому українському бізнесу.
Дізнатися більше

Програми ЄС підтримки приватного сектору в Україні – EU SURE (EU Support to Ukraine to Re-launch the Economy). Загальний бюджет близько 95 млн Євро. Тривалість програми з 2016-2020 рр.
Підтримка малого і середнього підприємництва на міжнародному рівні (міжнародні кредитні лінії). Німецько-український фонд (НУФ) надає кредити відібраним українським банкам-партнерам для подальшого кредитування мікро-, малих і середніх підприємств, що відповідають вимогам, які висуваються в рамках Програм та Проектів НУФ.
Дізнатися більше

Конкурс на здобуття щорічної Премії Кабінету Міністрів України за розроблення і впровадження інноваційних технологій

З 1 червня 2019 року оголошується проведення конкурсу на здобуття щорічної Премії Кабінету Міністрів України за розроблення і впровадження інноваційних технологій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2012 р. № 701.
Премія Кабінету Міністрів України за розроблення і впровадження інноваційних технологій присуджується щороку за особливі досягнення у розробленні і впровадженні інноваційних технологій у виробництво та виведення на ринок вітчизняної інноваційної продукції. Премія присуджується на конкурсних засадах.
На здобуття Премії можуть висуватися роботи з розроблення і впровадження інноваційних технологій, результатом яких є реалізовані інноваційні проекти.
Під час присудження Премії враховується:

 • практична цінність та перспективність результатів пов’язаної з роботою господарської діяльності заявника для підприємства, окремих галузей промисловості та/або національної економіки в цілому;
 • кількість створених робочих місць для впровадження інноваційної технології, в тому числі нових робочих місць у високотехнологічних галузях;
 • наявність сучасного високотехнологічного наукового обладнання та ефективність його використання у процесі впровадження інноваційної технології;
 • відповідність роботи пріоритетним напрямам розвитку науки і техніки та інноваційної діяльності;
 • кількість охоронних документів на об’єкти права інтелектуальної власності, що отримані в Україні і за кордоном та використані в роботі;
 • кількість укладених у процесі виконання роботи ліцензійних угод на використання об’єктів права інтелектуальної власності та ноу-хау.

Дізнатися більше

Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ), яка реалізується компанією «Кімонікс Інтернешнл Інк.», приймає концепції грантових проектів на впровадження заходів, спрямованих на подолання викликів для малих та середніх підприємств (МСП), що працюють в Україні в нових галузях та галузях, що розвиваються, а саме:

 • низький рівень інвестування;
 • невеликі обсяги продажів (на внутрішньому та зовнішньому ринках);
 • обмежені ринки та клієнтська база.

Подолання таких викликів допоможе збільшити та розширити усі перелічені вище фактори, а також збільшити кількість постійних робочих місць.
Програма КЕУ націлена на співпрацю з грантоотримувачами, які працюють у нових галузях або в галузях, що розвиваються, які мають потенціал для швидкого зростання, досягнення успіху на експортних ринках, створення інвестицій та збільшення зайнятості.
КЕУ особливо зорієнтована на роботу в галузях ІТ-послуг та виробництва меблів, однак, Програма відкрита для грантових заявок від інших галузей економіки.
Дізнатися більше

Світовий банк надає позики в розмірі 200 млн доларів США на реалізацію Програми на основі результатів (ПР) з прискорення приватних інвестицій у сільське господарство. Програма покликана розширити можливості малих і середніх підприємств (МСП) у сільськогосподарському секторі. Програма має на меті зміцнення конкурентоспроможності сільського господарства, його диверсифікацію та розвиток шляхом підвищення ефективності та зміцнення адресності політики підтримки галузі, поліпшення прозорості та підвищення ефективності використання земель сільськогосподарського призначення державної власності, а також розширення доступу аграрних МСП до експортних ринків.
Дізнатися більше

ПРОГРАМИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ З ДОСЛІДЖЕНЬ ТА ІННОВАЦІЙ
Якщо у вас є інноваційна бізнес-ідея, у вас є всі шанси отримати гранти від ЄС. Тобто, українці можуть подавати заявки на інноваційні гранти на рівні з компаніями з ЄС.
Можна подати заявку як окрема компанія або разом з партнерами. Фінансування можна отримувати як під розробку ідеї, так і під уже працюючі інноваційні бізнес-проекти. Програми також передбачають навчання і менторство для компаній, які отримують фінансування.
Конкурс на отримання грантів має досить складну процедуру, оскільки управління коштами ЄС, здійснюється в партнерстві з державними та регіональними органами управління і переважно за допомогою великих структурних та інвестиційних фондів.
Підприємець, який очікує фінансування, повинен подати чітко розроблений план дій, в якому розписана мета і завдання проекту, терміни виконання, бюджет, бенефіціари, зацікавлені сторони проекту тощо. Такий проект повинен будуватися на стратегії підприємства і фокусуватися на певній проблемі, яку він повинен вирішити.
Якщо ж мова йде про інвестиційний проект, необхідно детально описувати бюджет проекту. Крім того, інвестиційні проекти обов'язково повинні мати техніко-економічне обґрунтування - аналіз або оцінку реалістичності виконання цього проекту в рамках обмеженого часу.
Підприємства для реалізації проектів мають можливість залучати партнерів. У багатьох програмах проекти можуть виконуватися об'єднаннями осіб (консорціумами), що складаються принаймні з трьох партнерів з трьох різних країн-членів ЄС та / або країн, що підписали Угоду про асоціацію з ЄС, за винятком програм інновацій для малого і середнього бізнесу, участь в яких за певних обставин можна брати одноосібно.