ЦІКАВІ ФАКТИ: Вчені підтвердили 117 елемент таблиці Менделєєва

Через чотири роки досліджень відкриття 117 елемента таблиці Менделєєва було офіційно підтверджено. Елемент 117, також відомий як Унунсептій, спочатку був відкритий в 2010 році групою американських і російських фізиків, які спільно працювали в Об'єднаному інституті ядерних досліджень (ОІЯД) в Дубні (Московська обл.).

Для офіційного встановлення відкриття знадобилося чотири роки, в рамках яких цей елемент намагалася відтворити інша незалежна група дослідників з Міжнародного союзу теоретичної і прикладної хімії. Завдяки цьому результату тепер елемент може отримати свою офіційну назву і бути записаним до періодичної таблиці, поповнивши трансуранові елементи.

Повторно створити елемент 117 змогла команда німецького Центру з вивчення важких іонів ім. Гельмгольца. Про результати цього експерименту вчені повідомили на сторінках Physical Review Letters. Як і команда з ОІЯД, німецька група наукових співробітників змогла створити новий елемент завдяки реакції ізотопів кальцію з радіоактивним берклієм, що є вельми і вельми непростим завданням.

«Створення елемента 117 – це абсолютні межі хімії», – заявив професор Девід Хінд з Австралійського національного університету.

Як і інші елементи трансуранових групи, Унунсептій є вкрай нестабільним, і його період напіврозпаду становить близько 80 мілісекунд. Разом з тим, це довше, ніж очікували самі вчені, тому вони припускають, що за теоретичним елементом 118 може перебувати цілий так званий «острів стабільності», де елементи мають періоди напіврозпаду, що тривають годинами, днями або навіть роками.

Щоправда, побачити на власні очі результати роботи не представляється можливим – команді вчених вдалося створити лише чотири атома речовини, які проіснували мілісекунди. До цього елемент з найбільшим зарядом ядра Z = 118 був синтезований в ОІЯД (Дубна, 2002 та 2005 роки), ведуться роботи із синтезу елемента Z = 120, але поки безрезультатно.

За словами авторів опублікованої статті, підтвердження існування елемента 117 «є найважливішим кроком вперед і дає шанс на виявлення більш довгоживучих надважких елементів, розташованих на «острові стабільності».

Рішення про додавання нового елемента в таблицю Менделєєва приймає робоча група Міжнародних спілок теоретичної і прикладної хімії та теоретичної прикладної фізики. Для цього їй потрібні ретельні аналізи цілої серії експериментів.

Останніми у 2011 році в таблицю були додані 114-й і 116-й елементи – флеровій і ліверморій. Процес додавання зайняв три роки.

Джерело: zn.ua