Юні українські новатори отримують перше визнання

З 9 по 11 лютого 2016 року в Києві проведено фінальний етап щорічного Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму (Конкурс). Захід відбувся за підтримки Державної служби інтелектуальної власності України (ДСІВ), Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) та Національної академії наук України на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України (НЕНЦ).

Головною метою Конкурсу, який проводиться з 2003 року, є всебічна підтримка обдарованої молоді. Організатори заходу ставлять перед ним такі завдання: виявлення кращого досвіду науково-практичної й експериментальної діяльності; підтримка й розвиток науково-технічного винахідництва та раціоналізаторства серед учнівської й студентської молоді; залучення молоді до раціоналізаторства та винахідництва, спрямованих на вдосконалення техніки, розробку екологічно обґрунтованих технологій; пропаганда досягнень у галузі науки й техніки; задоволення потреб молоді в професійному самовизначенні; формування екологічної культури особистості.

Роботи юних винахідників і раціоналізаторів розглядалися в межах таких секцій: «Біологія», «Хімія», «Екологічно безпечні технології та прикладна екологія», «Медицина», «Психологія», «Сільськогосподарське дослідництво та винахідництво», «Фізика», «Інженерні науки», «Науки про Землю», «Ресурси енергозбереження». Майбутні новатори, учні загальноосвітніх шкіл, вихованці позашкільних і професійно-технічних навчальних закладів презентували свої науково-практичні й дослідницько-експериментальні роботи журі, яке складалося з провідних фахівців галузевих науково-дослідних та освітніх закладів України. Також на винахідницьку молодь чекали творчі зустрічі з провідними науковцями нашої держави.

11 лютого відбулося підбиття підсумків розгляду робіт юних винахідників й урочисте закриття Конкурсу. Від імені державної системи правової охорони інтелектуальної власності учасників та гостей урочистого заходу привітав один з найдосвідченіших фахівців системи, заслужений діяч науки і техніки України, доктор технічних наук, професор Лев Глухівський. У вступній доповіді він розповів молодим творцям про важливість патентування винаходів і новітніх ідей, навівши хрестоматійний приклад Івана Пулюя, який, за умов належного ставлення до інтелектуальної власності, міг не тільки стати історичним першовідкривачем рентгенівських променів, а й завоювати Нобелівську премію. Також Лев Глухівський звернув увагу аудиторії на необхідність забезпечення державної правової охорони для своїх винаходів шляхом подання до Укрпатенту заявок на патент та корисну модель та отримання відповідних свідоцтв.

Під час церемонії нагородження Лев Глухівський вручив юним переможцям Конкурсу почесні кубки від Державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні. Наукові керівники юних творців отримали сертифікати за активну участь в організації й проведенні заходу, а судді Конкурсу – подяки від Укрпатенту. П'ять кращих проектів відібрано журі для представлення когорти юних винахідників на публічних заходах сфери інновацій, які відбудуться у 2016 році.