Міжнародний день ІВ – 2016

22 квітня 2016 року на базі Центрального будинку офіцерів Збройних Сил України проведено урочистості з нагоди Міжнародного дня інтелектуальної власності. Під час заходу відбулося нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу «Винахід року».

Перед початком церемонії аудиторія (а її склали українські винахідники, раціоналізатори, фахівці сфери інтелектуальної власності (ІВ)), заслухала привітання зі святом від Президента України Петра Порошенка, який наголосив на важливості підтримки інноваційного вектору для країни та необхідності розвитку й удосконалення державної системи правової охорони ІВ. Також винахідників та фахівців з ІВ привітала директор Департаменту розвитку інновацій та інтелектуальної власності Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) Олена Мініч. Привітання від керівництва держави та МЕРТ зачитала в. о. Голови Державної служби інтелектуальної власності України (ДСІВ) Антоніна Малиш. У своїй промові керівник ДСІВ зазначила, що багаторічний досвід проведення Всеукраїнського конкурсу «Винахід року» свідчить про динамічність українського суспільства в питанні створення інновацій та від імені державної системи правової охорони ІВ привітала переможців конкурсу та всіх людей, чия діяльність пов’язана з креативом та винахідництвом.

У свою чергу Генеральний директор Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) Андрій Кудін звернув увагу на те, що традицію організації Всеукраїнського конкурсу «Винахід року» відновлено після тривалої перерви. За словами керівника, дуже вагомою є участь у цьогорічному заході військових винахідників та раціоналізаторів, а також представників молодого покоління українських творців і новаторів. Андрій Кудін відзначив, що працівники Укрпатенту докладають чималих зусиль до розвитку державної системи правової охорони ІВ, а початок у 2016 році роботи в статусах Міжнародного пошукового органу та Органу міжнародної попередньої експертизи, які долучили Укрпатент до когорти 20 провідних патентних відомств світу, є свідченням високого професійного рівня експертизи та організаційних можливостей підприємства.

 

Андрій Кудін

Андрій Колєнніков, Антоніна Малиш, Андрій Кудін

 

Від імені Міністерства оборони України та військових винахідників, багато з яких сьогодні працює на сході України та в зоні АТО, учасників заходу привітав заступник начальника Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних сил України (ЦНДІ ОВТ ЗСУ) генерал-майор Андрій Колєнніков. За його словами, кожна розробка винахідників Збройних сил України, яка сьогодні проходить швидкий цикл втілення у життя, направлена на підвищення обороноздатності нашої країни та забезпечення мирного проживання її мешканців, а кожний винахід, створений для української армії, є кроком до перемоги.

Основна програма заходу розпочалася з привітань на адресу Юрія Кузнєцова, українського винахідника та раціоналізатора, академіка Академії наук вищої освіти України, доктора технічних наук, професора кафедри конструювання верстатів та машин механіко-машинобудівного інституту Національно технічного університету України «Київський політехнічний інститут» (НТУУ «КПІ»). За видатні досягнення в галузі інновацій, за значний внесок у розвиток науки та технологій в Україні Юрія Кузнєцова нагороджено золотою медаллю «Видатний винахідник» Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ). Свою діяльність у галузі науки на винахідництва, упровадження власних науково-технічних розробок і винаходів у промисловість Юрій Кузнєцов веде з 1968 року. Він зробив значний внесок у науково-технічний прогрес машинобудівного комплексу України, у створення верстатів нового покоління, їх механізмів і технологічного оснащення. Понад 70 його винаходів упроваджені на 350 підприємствах України, Болгарії й країнах колишнього СРСР. Особистий творчий доробок академіка Кузнєцова налічує близько тисячі опублікованих наукових праць, він має 400 авторських свідоцтв СРСР, Болгарії й патенти незалежної України (31 одноосібно), 24 монографії й довідники, 8 підручників, 34 навчальні посібники. Отримавши медаль ВОІВ, Юрій Кузнєцов відзначив, що цю почесну нагороду присвячує всім, хто формував з нього креативну творчу особистість у школі, спеціалізованих гуртках та ВНЗ, і висловив особливу подяку НТУУ «КПІ», де він працює вже більше ніж півстоліття, навчаючи створювати верстати, конструювати робототехнічні комплекси й системи нового покоління та виховуючи майбутніх українських Едісонів і Кулібіних.

Урочисту церемонію продовжило нагородження переможців конкурсу «Винахід року» в абсолютній номінації «Кращий винахід року», перше місце в якій посів винахід «Спосіб транспортування вакуумно-дугової катодної плазми із фільтруванням від макрочасток і пристрій для його здійснення», патентовласником якого є Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут». Представники авторського колективу розповіли аудиторії про деякі особливості винаходу та, скориставшись нагодою, наголосили на необхідності створення в Україні спеціалізованого фонду для підтримки вітчизняних розробок і забезпечення можливості їх практичної реалізації. За словами фахівців, найскладнішою та найбільш проблемною ланкою в праці винахідників та новаторів в Україні залишається пошук джерел фінансування для впровадження винаходів у виробництво. Вирішення цього питання на системному рівні, за словами винахідників, зможе забезпечити Україні сталий потік вітчизняних інноваційних розробок, які стануть фундаментом для зміцнення національної економіки й зростання рівня заможності держави та її громадян.

Нагороди за друге та третє місце в абсолютній номінації серед винаходів отримали розробки «Паливний відсік верхнього ступеня ракети-носія» (патентовласник – Державне підприємство «Конструкторське бюро "Південне" ім. М.К. Янгеля») та «Міцелярна композиція для доставки протиракового препарату» ( патентовласник – Київський національний університет ім. Т. Шевченка).

За кращу корисну модель року почесну нагороду переможця виборола розробка «Портативний комп'ютерний електрокардіограф», кращим винаходом року серед молоді визнано «Спосіб керування потоком ротора тягових асинхронних двигунів моторвагонного електротранспорту», а нагороду за кращу корисну модель від молодих новаторів отримав «Сплав для зберігання водню».

З нагоди Міжнародного дня інтелектуальної власності дипломами Укрпатенту та пам’ятними кубками нагороджено кращих винахідників та відповідальних за дослідницьку роботу в Збройних силах України 2015 року. Відзнаки отримали: начальник науково-дослідного відділу ЦНДІ ОВТ ЗСУ, працівник Збройних сил України Володимир Комаров; провідний науковий співробітник управління ЦНДІ ОВТ ЗСУ, працівник Збройних сил України Анатолій Дерепа; старший науковий співробітник науково-дослідного відділу ЦНДІ ОВТ ЗСУ, підполковник Андрій Андрієвський; провідний науковий співробітник Державного науково-дослідного інституту авіації, працівник Збройних сил України Сергій Пономаренко; викладач кафедри Української військово-медичної академії, капітан медичної служби Катерина Гутченко; командир військової частини А4558, полковник Володимир Шейко.

Отримали свою порцію аплодисментів і молоді винахідники, переможці Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму, який проводився Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України: студентка ІІІ курсу Комунального вищого навчального закладу І р. «Кременчуцький медичний коледж» ім. В.І. Литвиненка Полтавської обласної ради Олена Ситнікова з проектом «Апарат для виправлення аномалій окремих зубів в дорослому віці»; учень 10 класу СЗОШ № 9 м. Київ Євген Бутенко з проектом «Спосіб візуалізації та оцінки проліферативної активності клітин лінії к562 за допомогою флуорисцентних карбонових наноточок»; учень 7 класу Криворізької гімназії № 49 Дніпропетровської області Ростислав Абрамов з проектом «Танкові броні: концепція рівноміцного бронекорпусу призматичної форми та узагальнення компоновки танку V покоління».

Продовжило захід вручення дипломів Укрпатенту та призів переможцям Всеукраїнського конкурсу «Винахід року» в галузевих номінаціях: «Будівництво», «Екологія», «Енергетика та енергоефективність», «Інформаційні та комунікаційні технології», «Медицина», «Металургія», «Нові речовини і матеріали», «Оборона і державна безпека», «Сучасні промислові технології та нова техніка», «Технології агропромислового комплексу», «Фармацевтика», «Харчове виробництво».

У рамках урочистої церемонії отримали нагороди переможці Всеукраїнського конкурсу «Винахід року» в регіональних номінаціях – представники осередків винахідництва Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Закарпатської, Запорізької, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Харківської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької областей та м. Київ. Визнання публіки отримали їхні роботи в галузі металургії, створення та обробки матеріалів, точних вимірювань, будівництва та технологій для аграрного сектору.

Окрему спеціальну відзнаку за ефективне рішення в галузі медицини присуджено комплексу корисних моделей «Перев'язувальний засіб медичного призначення на основі вуглецевих волокнистих сорбентів та спосіб його використання» (патентовласник – Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького Національної академії наук України).

Завершило урочисту церемонію відзначення кращих винахідників Збройних сил України.

Детальна інформація про переможців Всеукраїнського конкурсу «Винахід року» >>

Винахідники та представники авторських колективів висловили подяку ДСІВ й Укрпатенту за організацію та проведення Всеукраїнського конкурсу «Винахід року» на високому рівні й висловили сподівання, що з року в рік якість та рівень робіт, поданих на конкурс, незмінно зростатимуть, а держава та бізнес-кола пропонуватимуть можливості для широкого впровадження перспективних розробок у життя, сприятимуть розвитку й популяризації винахідництва в нашій країні.

Активну участь в урочистій програмі заходу з нагоди Міжнародного дня інтелектуальної власності взяв Заслужений академічний Ансамбль пісні і танцю Збройних сил України (художній керівник та головний диригент – Заслужений діяч мистецтв України Дмитро Антонюк). Вела програму нагородження Заслужена артистка України Оксана Антонюк. У ході програми творчий колектив із 77-річною історією презентував вокальні та хореографічні номери за участю хору та солістів ансамблю, що сприяло святковій та теплій атмосфері, створеній на заході для аудиторії учасників та гостей церемонії.