У фокусі уваги – формування поваги до ІВ. Семінар ВОІВ – день другий

Другу частину регіонального семінару Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ), який пройшов 18 – 19 жовтня 2016 року в Києві, було присвячено питанням формування поваги до інтелектуальної власності (ІВ) та практичним аспектам захисту прав ІВ для всіх сегментів бізнесу.

Відкрила програму доповідь радника з правових питань відділу з питань формування поваги до прав інтелектуальної власності ВОІВ Томаса Ділона, який зосередив увагу аудиторії на збалансованому підході до захисту прав ІВ, що пропагується міжнародною організацією. За словами фахівця, сьогодні порушення прав ІВ у вигляді продажу та розповсюдження контрафактної продукції є одним з найбільш привабливих напрямів розвитку міжнародної організованої злочинності, а позитивне або нейтральне ставлення до піратства та підробок навіть у розвинених країнах потребує особливої уваги з боку урядів. Просвітницька місія ВОІВ у процесі формування поваги до ІВ полягає в забезпеченні міжнародної та міжвідомчої взаємодії, розробці навчальних матеріалів і стратегічних кампаній, спрямованих на підвищення обізнаності з питань ІВ, особливо в середовищі молоді. За словами Томаса Ділона, кінцевою метою діяльності ВОІВ є змусити ІВ працювати для кожного з нас.

У фокусі уваги – формування поваги до ІВ. Семінар ВОІВ – день другий

З правовими аспектами сфери боротьби з підробками та піратством в Україні учасників семінару ознайомив начальник відділу авторського права і суміжних прав Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) Сергій Заянчуковський. Окресливши межі цивільно-правової, адміністративно-правової та кримінально-правової відповідальності за порушення прав ІВ, фахівець звернувся до актуальних питань удосконалення законодавчої бази та практичних результатів застосування норм. Так, у 2015 році за фактами порушень прав ІВ було відкрито 860 кримінальних проваджень, а станом на вересень 2016 року цей показник сягнув 352 проваджень.

Детальніше практичні питання протидії порушенням прав ІВ висвітлив Віталій Паньков, т.в.о. начальника відділу протидії злочинам у сфері обігу протиправного контенту та телекомунікацій департаменту кіберполіції Національної поліції України. Він, зокрема, повідомив, що силами департаменту та 8 територіальних управлінь нещодавно завершено операцію, у рамках якої в Україні зупинено роботу 17 ресурсів з розповсюдження нелегального аудіовізуального контенту в мережі Інтернет. За словами фахівця, одним з найбільш проблемних питань сфери протидії порушенням прав ІВ є брак єдиної методики оцінювання збитків, що спричиняє неспроможність правовласників визначити розмір завданої шкоди. Аудиторія поставила доповідачу низку запитань, які стосувалися політики проведення перевірок у хостингових компаніях, розробки методики визначення рівня піратства, реальних судових справ проти порушників прав ІВ.

Віталій ПаньковСергій Заянчуковський

Під час наступної сесії, модератором якої став Євгеній Сесицький, учасники заслухали звіти від представників України, Азербайджану, Угорщини, Таджикистану, Грузії, Туреччини та Узбекистану.

У сесії також узяв участь регіональний аташе з питань захисту прав інтелектуальної власності в Україні, Грузії, Азербайджані Дональд Таунсенд (США), який повідомив останні результати співробітництва з департаментом кіберполіції Національної поліції України у сфері боротьби з протиправним використанням контенту. 

У фокусі уваги – формування поваги до ІВ. Семінар ВОІВ – день другий


Актуальні аспекти застосування Угоди ТРІПС у ході реалізації цивільно-правових і кримінально-правових засобів захисту ІВ розглянув Томас Ділон, звернувши увагу на відповідні положення документа й українського законодавства, підкресливши необхідність точного оцінювання збитків, завданих порушеннями прав ІВ, та розкривши особливості застосування перевірок під час перетину кордону.

До останніх тенденцій судової практики у сфері захисту торговельних марок і авторського права звернувся Майкл Еденбороу. Предметом доповіді англійського фахівеця стали декілька знакових прикладів справ щодо порушень прав на відеоконтент; зміст телефонних довідників; питання використання гіперпосилань на протиправний контент (кейс GS Media) та реєстрації знаків з вигаданого алфавіту мови серіалу Star Trek; конфлікт Philip Morris із законодавством Уругваю щодо маркування пачок; суперечки між тривимірними знаками «Longhorn Donuts» від Donut Paco Palace та Longhorns Техаського університету.

Томас ДілонМайкл Еденбороу

Далі Томас Ділон розглянув причини виникнення порушення прав ІВ онлайн, серед яких: цифровізація розважальних продуктів, висока доступність інформації та ресурсів через Глобальну мережу, проблеми трансграничного захисту та ефективні механізми глобальної торгівлі, які в сукупності призводять до масових проявів піратства та імпорту контрафактної продукції. Фахівець розглянув деякі різновиди піратської діяльності, згадавши, зокрема, про сайти-агрегатори спортивних трансляцій, файлообмінні ресурси (кіберлокери). Також у рамках доповіді були обговорені аспекти розподілу відповідальності за піратський контент між хостингом, провайдером та власне користувачем.

Роль правовласників в ефективному захисті прав ІВ розкрив Сергій Нетецький, заступник голови ГО «Українська антипіратська асоціація по захисту прав на музичні, аудіовізуальні твори та комп'ютерні програми», яка опікується захистом інтересів провідних західних правовласників та українських кінодистриб'юторів. Сергій Нетецький детально розглянув систему захисту прав з боку правовласника, навів послідовність дій із захисту та зупинився на механізмах захисту прав, які покликані протидіяти незаконному відтворенню кінофільмів у кінотеатрах та розповсюдженню цього продукту в мережі Інтернет.

Сергій Нетецький

 У свою чергу директор Асоціації музичної індустрії України Ігнат Бережний, продовжуючи тему ролі правовласників та інформування споживачів, повідомив про підписання меморандуму про боротьбу з піратством між медіаспільнотою та Національною поліцією України, звернув увагу на роботу проектів та кампаній, спрямованих на легалізацію музичної індустрії, ефективної протидії аудіо- та відеопіратству.

Ігнат БережнийУ фокусі уваги – формування поваги до ІВ. Семінар ВОІВ – день другий

Представник «Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством» (УАПП) Вероніка Березанська у своїй доповіді повідомила про значний вплив контрафактних товарів на реалії українського споживчого ринку. За словами фахівця, підробки дедалі більше привертають увагу організованих злочинних угруповань як відносно легкий засіб отримання незаконних прибутків. У цьому сенсі основними завданнями протидії є зупинка виробництв нелегальної продукції, відстежування ланцюгів поставок, удосконалення судової системи та підвищення обізнаності споживачів. УАПП в рамках своєї діяльності проводить публічні кампанії, спрямовані на підвищення поінформованості широкого загалу щодо підробок.

Тему відшкодування збитків у сфері ІВ висвітлив Майкл Еденбороу, який зупинився на різновидах та особливостях підрахунку збитків, включаючи репутаційні втрати, відшкодування у випадках ліцензування та несплати роялті, передбачення додаткових витрат на юридичні послуги, експертизу та платежі до відповідних офіційних органів (наприклад судових).

Вероніка БерезанськаУ фокусі уваги – формування поваги до ІВ. Семінар ВОІВ – день другий

Розглядаючи альтернативне вирішення спорів, Томас Ділон окреслив особливості перебігу процедур арбітражу, медіації та залучення експертного висновку, шляхи до альтернативного вирішення суперечок та навів дані досліджень ВОІВ щодо диспутів у сфері технологій та ІВ.

Продовжив програму семінару Майкл Еденбороу, який презентував останні розробки у сфері судового захисту прав, після чого Томас Ділон розглянув тему доходів від злочинної діяльності та взаємної правової допомоги на міжнародному та локальному рівні.

Актуальним питанням упровадження в Україні відповідальності Інтернет-сервіс-провайдерів за порушення авторського права і суміжних прав була присвячена доповідь Олексія Столяренка, старшого юриста юридичної компанії Baker & McKenzie. Він, зокрема, розглянув нові аспекти захисту прав з огляду на ухвалення проекту закону про державну підтримку кінематографії в Україні: визначення відповідальності сервіс-провайдерів, види відповідальності та стадії процедури припинення порушення прав, включаючи звернення до власника сайта, звернення до сервіс-провайдера й повідомлення про відмову.

Олексій Столяренко

Офіційну частину другого дня семінару завершило вручення ще однієї почесної відзнаки. Медаллю ВОІВ «За творчість» нагороджений Іван Драч, поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч, герой України. Лауреата був відсутній на заході за станом здоров'я, тож медаль отримав представник митця.

Медаль ВОІВ отримав Іван Драч (на врученні був присутній представник митця)

Доповідачі семінару люб'язно погодилися надати свої доповіді для розміщення на веб-ресурсах ДСІВ та Укрпатенту.

У фокусі уваги – формування поваги до ІВ. Семінар ВОІВ – день другийДональд Таунсенд
У фокусі уваги – формування поваги до ІВ. Семінар ВОІВ – день другийТомас Ділон
У фокусі уваги – формування поваги до ІВ. Семінар ВОІВ – день другийУ фокусі уваги – формування поваги до ІВ. Семінар ВОІВ – день другий
У фокусі уваги – формування поваги до ІВ. Семінар ВОІВ – день другийУ фокусі уваги – формування поваги до ІВ. Семінар ВОІВ – день другий
У фокусі уваги – формування поваги до ІВ. Семінар ВОІВ – день другийУ фокусі уваги – формування поваги до ІВ. Семінар ВОІВ – день другий
У фокусі уваги – формування поваги до ІВ. Семінар ВОІВ – день другийУ фокусі уваги – формування поваги до ІВ. Семінар ВОІВ – день другий