IPF-2017: сфера ІВ в Україні – точка зору фахової аудиторії

7 червня 2017 року в Києві відбувся IV Міжнародний форум з інтелектуальної власності IPF 2017 (Форум), організований видавництвом «Юридична практика». У заході взяли участь представники органів державної влади, юридичних та бізнесових кіл, фахівці сфери інтелектуальної власності (ІВ), зокрема співробітники Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент).

Розпочала Форум панельна дискусія, основною темою для якої було обране «інтелектуальне» судочинство. Учасники висвітлили найбільш актуальні на сучасному етапі розвитку сфери ІВ питання, серед яких: останні новини про формування, структуру та початок роботи Вищого спеціалізованого суду з питань ІВ; підготовка суддів, які розглядають справи у сфері ІВ; вплив інституційних змін на рівень захисту прав ІВ в Україні та законодавче забезпечення реформ у сфері ІВ; закордонний досвід вирішення спорів.

IPF-2017IPF-2017
IPF-2017IPF-2017
IPF-2017IPF-2017

У рамках наступної сесії об’єкти інтелектуальної власності були розглянуті в якості бізнес-активів. Основний акцент припадав на проблеми розвитку державних механізмів реєстрації сортів рослин; набуття та захисту прав на нові сорти рослин; міжнародного співробітництва в цій галузі; патентування у фармацевтичній галузі; захисту ІВ у сфері виробництва відеоігор тощо. У ході окремого майстер-класу учасники заходу розглянули питання монетизації ІВ в умовах створення стартапів.

Подальша програма Форуму була подана у вигляді трьох паралельних потоків, присвячених, відповідно, питанням авторського права та суміжних прав, патентному праву, знакам для товарів і послуг та географічним позначенням.

У першому потоці зокрема, обговорювалися: досудове блокування медіаконтенту в мережі Інтернет згідно з європейськими стандартами та новим законодавством України; перспективи реалізації нового антипіратського закону; застосування механізмів захисту прав у кінопрокаті; проблеми доведення публічного використання музичних творів; авторські права на об'єкти, створені штучним інтелектом тощо.

Директор з відносин інтелектуальної власності Укрпатенту Анатолій Горнісевич під час секції, присвяченої патентному праву, окреслив основні напрями розвитку законодавства України про охорону прав на об'єкти промислової власності, навівши приклади порушень ст. 54 Конституції України, принципу узгодженості норм Цивільного кодексу України, інших законів України, постанов Кабінету Міністрів України та нормативно-правових актів інших органів державної влади; неврахування положень відповідних Директив та Регламенту ЄС щодо питань, пов’язаних з охороною прав ІВ. Аналізувалися особливості охорони винаходів у фармацевтичній сфері, оскарження патентів; докази порушення прав на винахід; приклади діяльності патентних тролів; процедура визнання патенту на корисну модель недійсним і виключення з митного реєстру; основні тенденції патентування та актуальні практики «патентних скватерів» на фармацевтичному ринку України; прогалини у вітчизняному законодавстві як засоби для зловживання правом; особливості судового захисту патентів.

IPF-2017, Анатолій Горнісевич

У доповіді начальника відділу заходів з розвитку інтелектуальної власності Укрпатенту Інни Костенко під час секції, присвяченої знакам для товарів і послуг та географічним позначенням, йшлося про права УЄФА на комерційні позначення та дотримання цих прав під час підготовки та проведення в Україні фінальних матчів Ліги чемпіонів УЄФА і Ліги чемпіонів УЄФА серед жінок сезону 2017/2018. Зокрема, було наведено роз'яснення щодо об'єктів інтелектуальної власності, які належать Європейській футбольній асоціації, та гарантій їх охорони з боку Україна під час проведення фінальних змагань. Ішлося з-поміж іншого про недопущення паразитування на знаках, використання їх для рекламування власних товарів, про контроль та прискорення реєстраційних процедур об'єктів ІВ.

IPF-2017, Інна Костенко

Серед питань секції були й інші: практика розгляду господарськими судами справ про захист прав на торговельні марки; останні тенденції судового захисту прав на торговельні марки в контексті застосування спеціальних знань; знакові кейси щодо знаків для товарів і послуг у 2016 – 2017 рр. та інші актуальні питання.

Продовжила програму Форуму сесія «Міжнародна охорона інтелектуальної власності». Окрім основних світових тенденцій у сфері патентного захисту, учасники сесії обговорювали нову патентну систему ЄС, питання ІВ у «цифровій» економіці. Також була розглянута проблематика патентування українських винаходів за кордоном. Серед учасників сесії – начальник відділу організації захисту прав та розгляду звернень громадян Укрпатенту Микола Потоцький.

Микола Потоцький

Під час Форуму було проведено урочисте вручення нагород провідним фахівцям сфери ІВ. Також учасники заходу мали нагоду ознайомитись із експозицією Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством та взяти участь в опитуванні щодо розповсюдження та сприйняття піратської продукції та контрафакту. На переконання учасників, форум IPF 2017 цілком виконав свою місію й став платформою для активного обміну думками між представниками юридичної спільноти, суддівського корпусу та власниками бізнесу, які опікуються питаннями правової охорони та захисту прав ІВ.

IPF-2017IPF-2017
IPF-2017IPF-2017
IPF-2017IPF-2017